Kelax Facadevask 221
varenummer: 011859
Antal af paller: 0
Om
Bemærk: Kelax Facadevask 221 er et kraftigt renseprodukt. Sarte farver og tekstiler kan bleges og bør derfor beskyttes under arbejdet. Produktet er ikke beregnet til bekæmpelse af alger og mos.
Kelax Facadevask 221 er et effektivt renseprodukt til rengøring af beskidte facader, træværk og andre robuste overflader. Produktet er udviklet til at fjerne almindeligt snavs, pletter, misfarvninger og tilsmudsninger og kan anvendes både ufortyndet og fortyndet med vand, afhængigt af opgavens karakter og tilsmudsningsgrad.
Vælg mellem 2 størrelser:
- 5 liter
- 20 liter
Facadevasken kan anvendes på en lang række hårde byggematerialer og træoverflader og har en kraftig rengøringseffekt. Efter virketiden kan overfladen skylles ren med vandslange, højtryksrenser eller hedvandsrenser, hvor trykket altid bør tilpasses det materiale, der rengøres.
Produktet kan anvendes på blandt andet beton, mursten, puds, eternit, fiberbetonplader, stenfliser, træterrasser, gelændere, kalksandsten, skifer og granit. Ved behandling af sarte, farvede, behandlede eller ukendte overflader anbefales det altid at udføre en test på et mindre synligt område inden fuld behandling.
Tekniske specifikationer
| Produkttype: | Facadevask |
| Anvendelse: | Rengøring af facader og robuste overflader |
| Kan fortyndes: | Ja, 1:1 til 1:3 med vand |
| Kan anvendes ufortyndet: | Ja |
| Forbrug: | Ca. 0,1-0,3 l/m² |
| Virketid: | Ca. 15-30 minutter |
| Farve: | Svagt gullig |
| pH-værdi: | Ca. 12,2 |
| Opløselighed: | Opløselig i vand |
| Indhold: | Natriumhypochlorit <5 % og natriumhydroxid 0,5-1,5 % |
| Emballagestørrelser: | 5 liter og 20 liter |
Fordele
- Effektiv rengøring af beskidte facader og robuste overflader
- Fjerner almindeligt snavs, pletter, misfarvninger og tilsmudsninger
- Kan anvendes både ufortyndet og fortyndet med vand
- Velegnet til både facader, træværk og hårde byggematerialer
- Kan skylles af med vandslange, højtryksrenser eller hedvandsrenser
- Kan anvendes på bl.a. beton, mursten, puds, træ, granit og skifer
- Velegnet til erhvervsmæssig rengøring af robuste overflader
Anvendelsesområder
Kelax Facadevask 221 kan anvendes til rengøring af:
- Facader
- Beton
- Mursten
- Puds
- Gips
- Eternit
- Fiberbetonplader
- Stenfliser
- Kalksandsten
- Skifer
- Granit
- Træterrasser
- Gelændere
- Træværk
- Andre robuste overflader med almindeligt snavs, pletter eller misfarvning
