Trustpilot

iTools Slibeskive PCD - Grøn Ø250

varenummer: 275490

iTools PCD slibeskive, Ø250 mm, grøn, er udviklet til krævende opgaver, hvor almindelige diamantsegmenter giver op. Skiven er udstyret med PCD-segmenter, der er ekstremt aggressive og ideelle til fjernelse af seje og stædige belægninger som lim, epoxy, maling, fliseklæb, tæpperester og tynde membraner.
Læs mere
2.440,00 kr Ekskl. Moms
3.050,00 kr Inkl. Moms
order Hurtig levering
open-in-new
reload Nem returnering
open-in-new
Om remove add

iTools PCD slibeskive, Ø250 mm, grøn, er udviklet til krævende opgaver, hvor almindelige diamantsegmenter giver op. Skiven er udstyret med PCD-segmenter, der er ekstremt aggressive og ideelle til fjernelse af seje og stædige belægninger som lim, epoxy, maling, fliseklæb, tæpperester og tynde membraner.

 

Den grønne PCD-skive er konstrueret til maksimal holdbarhed og lang levetid, også under konstant og hårdt brug. Den fjerner materiale hurtigt og effektivt, uden at brænde fast eller miste bid, hvilket gør den til et uundværligt værktøj for professionelle gulvfolk, entreprenører og nedrivningsopgaver.

Skivens åbne design giver effektiv afkøling og optimal støvudsugning under slibning. Det betyder renere arbejde og mindre belastning på maskinen, forudsat at der anvendes en industristøvsuger med høj sugeevne.

 

iTools PCD Ø250 passer til alle gængse enkelt-disks gulvslibere i Ø250, men kræver en maskine med tilstrækkelig motorkraft på grund af skivens aggressive natur.

Tekniske specifikationer remove add
Type:   PCD slibeskive
Diameter:   Ø250 mm
Segmenttype:   PCD 
Kompatibilitet:   Gængse Ø250 slibemaskiner
Krav:   Maskiner med høj motorkraft og effektiv støvsugning
Fordele remove add
  • PCD-segmenter giver ekstrem aggressiv slibning
  • Ideel til fjernelse af lim, epoxy, maling, membraner og fliseklæb
  • Hurtig materialefjernelse uden fastbrænding
  • Effektiv afkøling og støvudsugning med korrekt støvsuger
  • Passer til flere Ø250 maskiner og enkelt-disk slibere
Anvendelsesområder remove add

Perfekt til fjernelse af:

  • Fliseklæb og limrester
  • Epoxy og tynde membraner
  • Maling og tæpperester
  • Belægninger på betonoverflader
  • Materiale, der ikke kan fjernes med traditionelle diamanter

Passer til de fleste Ø250 maskiner.

loader
add

Vælg din browserprofil

add

Priser inklusive moms

add

Priser eksklusive moms

info Du vil kunne opdatere dine præferencer når som helst